İnek Hastalıkları Nelerdir?
15 Temmuz 2024

İnek Hastalıkları Nelerdir?

İnek Hastalıkları

İnek hastalıkları, farklı şekillerde ortaya çıkan durumlardır. İnekler, günümüzde hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde evcil hayvanlar olarak et ve süt üretimi amacıyla beslenmektedir. Meydana gelen hastalıklarda gerekli bakım yapılmadığında, hayvan zarar görebilir ve hatta hayatını kaybedebilir veya kalıcı olarak zarar görebilir. İneklerde görülen hastalıklar çok çeşitli olabilir ve hepsinin farklı nedenleri olabilir. Meydana gelen hastalıklar için kesinlikle gerekli tedaviler yapılmalıdır. Bu şekilde sorun çok hızlı bir şekilde giderilebilir.

Bilinen İnek Hastalıkları

Yutak ve Yemek Borusu Tıkanması

Başta inekler olmak üzere tüm obur hayvanlarda bu hastalığın görülmesi risk oluşturabilmektedir. Normal yiyeceği yem olan inekler, dışarıda yedikleri otlar ve diğer maddeler ciddi olarak yutak veya yemek borusu sorunlarına neden olabilir. Bu gibi rahatsızlıklarda genellikle cisimlerin elle çıkarılması gerekebilir. Bunun için bir veteriner hekimi kontrolü şarttır. Hayvan üzerinde şişkinlik, huzursuzluk ve iştahsızlık söz konusu olabilir.

Rumen Hipoaktivitesi

Bu hastalık, inek hastalıkları arasında işkembe içeriğinin yetersiz olması gibi durumlardan kaynaklanmaktadır. Genellikle yem içerisinde bulunan enerji, protein ve elementlerin eksikliğinden dolayı tükettikleri yemden yeterince fayda sağlanamaması durumunda ortaya çıkar. Bu durumun birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Öyle ki tükettikleri yem ve beslenme şekline göre bile değişiklik gösterebilir.

Basit Hazımsızlık

İneklerde en sık rastlanan hastalıklardan biri hazımsızlık sorunlarıdır. Bu hastalık ön mide üzerinde meydana gelir. Genellikle alışılmış olan yemin aniden değiştirilmesi durumunda veya aşırı fazla yem verilmesi durumunda hazımsızlık sorunları ortaya çıkabilir. Belirti olarak ineklerde iştahsızlık, süt veriminde aşırı düşüş ve geviş getirmeme gibi durumlar görülebilir. Bu gibi durumlar hazımsızlık miktarına göre değişiklik gösterebilir. İnek hastalıkları arasında bu sorundan korunmak amacıyla yem seçimine ve hayvanın ne yem yediğine dikkat edilmelidir.

Rumen Alkalozu

Yine inek hastalıkları arasında yem değişikliği nedeniyle ortaya çıkarak hayvanlarda zararlara neden olan bu hastalık, yem içerisinde protein miktarının az olmasına bağlı olarak kendini gösterir. Belirti olarak diğer hastalıklar gibi iştahsızlık, geviş getirememe ve gaz sorunlarına neden olabilir.

Rumende Gaz Oluşumu

Bu durum normal bir durumdur. Ancak bazı hayvanlarda aşırı bir şekilde ortaya çıkarak sorunlara neden olduğu için bir hastalık olarak ele alınabilir. Belirti olarak hayvanlarda yemin yenildikten sonra birkaç saat içerisinde karın hacminin genişlemesi, sol kısımda şişmeler görülebilir.

Yabancı Cisim Hastalığı

İnekler ve diğer birçok obur hayvanda ot ile tüketilen yabancı cisimler, mide içerisinde sindirim sorunlarına neden olabileceği gibi bağırsaklarda da sorunlara neden olabilir. Bunun için meydana gelebilecek rahatsızlıklar bir hastalık gibi etkiler gösterebilir. Bu yabancı cisim bir kesici veya delici alete benzer bir cisim ise iç organlara da zarar verebilir.

Sonuç

İnek hastalıkları, genellikle beslenme ve bakım koşullarına bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli sağlık sorunlarıdır. Bu hastalıkların erken teşhisi ve tedavisi, hayvanların sağlığı ve verimliliği açısından son derece önemlidir. Veteriner hekimlerin düzenli kontrolü ve uygun bakım yöntemleri ile bu hastalıkların büyük bir kısmı önlenebilir veya etkileri azaltılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ayşe gül

13 Temmuz 2024 Cumartesi

İnek yem yemiyor ağzından su geliyor başını yukarı doğru kaldırıp kafasını sallıyor neden olabilir ne yapmalıyız?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ayşe gül hanım, inekteki bu belirtiler ciddi bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir. İnek yem yemiyor ve ağzından su geliyorsa, ağızda veya boğazda bir tıkanıklık, enfeksiyon veya başka bir rahatsızlık olabilir. Başını yukarı doğru kaldırıp sallaması ise bir acı veya rahatsızlık belirtisi olabilir. En kısa sürede bir veteriner hekimden yardım almanızı tavsiye ederim. Veteriner hekim, gerekli muayeneyi yaparak doğru teşhisi koyabilir ve uygun tedaviyi başlatabilir. Geçmiş olsun, umarım inek en kısa sürede sağlığına kavuşur.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Simental İnek Türleri ve Özellikleri

Simental İnek Türleri ve Özellikleri

Amerikan Beyaz Park Sığırı Türleri ve Özellikleri

Amerikan Beyaz Park Sığırı Türleri ve Özellikleri

Simental İnek Kaç Kilo Süt Verir?

Simental İnek Kaç Kilo Süt Verir?

Teksas Sığırı Türleri ve Özellikleri

Teksas Sığırı Türleri ve Özellikleri

Sığır Dili Nedir?

Sığır Dili Nedir?

Güncel

Damızlık Sığır Türleri ve Özellikleri

Damızlık Sığır Türleri ve Özellikleri

Güncel

Belçika Mavisi İnek Türleri ve Özellikleri

Belçika Mavisi İnek Türleri ve Özellikleri