Sığır Dili Nedir?
27 Haziran 2024

Sığır Dili Nedir?

Sığır Dili

Sığır dili (Anchusa officinalis), alternatif tıpta ve hekimlikte kullanılan bir bitki türüdür. Genellikle yol kenarlarında ve doğada kendiliğinden yetişen bu bitki, ekim gerektirmez. Sığır dili çiçekleri salkım halinde olup, ortada çanak ve çevresinde beş taç yapraktan oluşur. İçeriğinde uçucu yağlar ve glikozitler bulunur. Haziran ve ağustos aylarında 150 cm'ye kadar boylanabilen bu bitki, özellikle dikkat çeker. Çok tohumlu olan sığır dili çiçekleri genellikle sarı renklidir. Bitkinin sap kısımları dik duruşlu ve kadifemsi tüylerle kaplıdır. Ülkemizde yaygın olarak yetişen sığır dilinin, 200'den fazla çeşidi olduğu bilinmektedir.

Sığır Dili Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Mayıs ayından itibaren toplanmaya başlanan sığır dili bitkisi, kök, gövde, çiçek ve yapraklarından ayrılarak çeşitli faydalar sağlar. Sığır dilinin en yaygın kullanım alanları, romatizmal ve iltihaplı hastalıklardır. Bu bitki üzerine Avrupa ve Amerika'da birçok araştırma yapılmış ve bilimsel makaleler yayımlanmıştır. Pek çok şifa barındırmasına rağmen, ülkemizde çok fazla tanınan ve kullanılan bir bitki değildir.

  • Ağız yaraları için son derece etkili olduğu bilinmektedir. Diş ağrılarında ağızda gargara yapmak suretiyle kullanılır.
  • Sığır dili bitkisinin bazı çeşitleri, kırmızı bir pigment içerdiği için kırmızı boya sektöründe kullanılmaktadır.
  • Sığır dili bitkisinin yaprak, çiçek ve dalları, toksin ve vücuttaki zararlı maddelerin idrar ve terleme yoluyla dışarı atılmasını sağlar.
  • Öksürük giderici ve balgam söktürücü özelliklere sahip olan sığır dili bitkisi, soğuk algınlığına da oldukça iyi gelmektedir. Nezle ve bronşit rahatsızlıkları için de kullanılır.
  • Ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir etkisi bulunan sığır dili, çay olarak tüketilebilir. Stres giderici, korku ve endişe gibi durumları yok edici bir özelliği bulunur.
  • Kalbi kuvvetlendirir ve böbrek iltihaplarını giderir.
  • Kusmayı önleyici ve mideyi rahatlatıcı etkisi bulunur.

Sığır Dili Nasıl Kullanılır?

Sığır dili, sıcak suya atılarak demlenmek suretiyle çay halinde tüketilebilir. Bir bardak sıcak suya 3-4 gram kadar atmanız yeterli olacaktır. 7-8 dakikalık demlenme süresi yeterlidir. Dahili kullanımlarda günde bir fincan kadar tüketilmelidir. Doz fazlası zehirlenmeye neden olabilir.

Ayrıca, kaşıntı ve yara sorunlarında bir litre kaynamış suya bir avuç sığır dili bitkisi eklendikten sonra, kaşıntılı ve yaralı yerlerin yıkanması şeklinde de kullanılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sığır Dili Nedir?

Sığır Dili Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

Hollanda İneği Türleri ve Özellikleri

Hollanda İneği Türleri ve Özellikleri

Güncel

Shorthorn Sığırı Türleri ve Özellikleri

Shorthorn Sığırı Türleri ve Özellikleri