Damızlık İnek Türleri ve Özellikleri
20 Temmuz 2024

Damızlık İnek Türleri ve Özellikleri

Damızlık İnek

Damızlık inek yetiştiriciliği, dayanıklı ve uzun ömürlü ineklerin seçilerek yetiştirilmesini amaçlayan bir tarım uygulamasıdır. Damızlık inekler, ineğin ırkına ve dış görünüş özelliklerine göre değerlendirilerek tercih edilir. İneklerde kesin gebelik sağlamak için suni tohumlama yöntemi uygulanmalıdır. Sağlıklı ve kusursuz hayvanlar ile damızlık inek yetiştiriciliği mümkündür. Damızlık ineklerin dış görünüş kriterleri arasında vücut yüksekliği, sağrı eğimi, arka ayak açısı, ön meme bağlantısı, merkezi meme bağı, meme başları yerleşimi ve meme başı uzunluğu bulunur. İnekler, tip özellikleri ve meme özelliklerine göre değerlendirilir. Vücut yüksekliği ve derinliği yüksek olan hayvanların işkembesi büyük olur ve bu sayede bu hayvanlar daha fazla kaba yem tüketirler. Böylece bu özelliğe sahip olan hayvanlar daha çok kilo alırlar. Sağrısı eğimli olmayan ve dar çatılı ineklerde doğum zor olacağından yavru veya anne inek kaybedilebilir. Ön meme bağlantısının önemi, ileride ineğin mastit riskinin olup olmayacağına dair fikir vermesidir.

Damızlık İnek Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Satın alınacak ineğin sahibinden ineğin damızlık belgesi istenmelidir.
  • İnek eğer bir işletmeden alınıyorsa hastalıklara karşı ari belgesi olmalıdır.
  • Satın alınacak inekler düve ise annenin süt verimleri araştırılmalı ve incelenmelidir.
  • Satın alınacak olan damızlık inekler meme, uterus ve ayak hastalıklarına ve diğer hayvan hastalıklarına karşı dirençli olmalıdır.
  • İneklerin gebe olup olmadığı, gebe ise kaç aylık gebe olduğu öğrenilmeli ve kesinlik için bir veteriner hekimin gebelik muayenesi yapılmalıdır.
  • Hayvanın dış görünüş özellikleri ve meme yapısı incelenerek değerlendirilmelidir.

Damızlık inekler, dölleri ile gelecek kuşakların oluşmasına katkı sağlar. Damızlık inekler seleksiyon işlemi ile belirlenir. Damızlık inekler ihtiyaç fazlalığı, verim düşüklüğü ve yaşlılık durumlarında kesime gönderilebilir. Damızlık inekler gebeliğin son aylarında gebe olmayan hayvanlardan ayrılmalı ve özel bir bakıma alınmalıdır. Doğum yapacak ineklerin altına kuru ot konulmalı ve hayvan rahatsız edilmemelidir. Gürültü ve ani hareketlerle hayvan korkutulmamalıdır. Hayvanlar emzirdikleri dönemlerde iyi beslenmelidir; bu sayede süt verimi ve sütteki yağ oranı artacaktır. Damızlık ineklerdeki en önemli nokta, yüksek verimli süt ineklerine sahip olmaktır. Damızlık inek verimini hayvanın ırkı, canlı ağırlığı, laktasyonu ve gebe kalma oranı belirler. Damızlık ineklerden süt verimi en fazla olanlar Holstein, Jersey, Montofon ve Maraş sığırıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Jersey İnek Türleri ve Özellikleri

Jersey İnek Türleri ve Özellikleri

Senepol Sığırı Türleri ve Özellikleri

Senepol Sığırı Türleri ve Özellikleri

Holstein İnek Özellikleri Nelerdir?

Holstein İnek Özellikleri Nelerdir?

Holstein İnek Türleri ve Özellikleri

Holstein İnek Türleri ve Özellikleri

İnek Yemi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnek Yemi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Besi Sığırında Genel İlkeleri

Besi Sığırında Genel İlkeleri

Güncel

Limuzin Sığırı Türleri ve Özellikleri

Limuzin Sığırı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Şarole İnek Türleri ve Özellikleri

Şarole İnek Türleri ve Özellikleri