Sığır Jelatininin Faydaları Nelerdir?
20 Temmuz 2024

Sığır Jelatininin Faydaları Nelerdir?

Sığır Jelatini

Sığır jelatini, hayvan kemiklerinden türetilmiş olan, renksiz, saydam, tatsız, kırılgan ve katı halde olan bir maddeye denir. Jelatin; ilaç, gıda, kozmetik ve fotoğraf ürünlerinde kullanılmaktadır. Bunun yanında tatlılar, sakızlı şekerlemeler, yoğurt ve dondurma gibi gıdalarda da sıklıkla kullanılır. Jelatinler, genellikle sığır hayvanının kemik, kıkırdak ve kollajenlerinden doğal olarak elde edilir ve sağlıklı bir diyet için önemli bir ürün haline gelir.


Sığır jelatini birçok alanda faydalı olmasının yanı sıra cilt ve cilt ile ilgili tüm olumsuzluklara karşı kullanılabilen bir üründür. Ayrıca alerjenler ve organlarla ilgili olarak da sıklıkla kullanılan bir üründür.
 • Cilt Sağlığı: Jelatinler, hayvanlardan alınan kemik kıkırdak ve kollajenlerden oluştuğu için ciltte iyileştirici bir etkiye sahiptir.
 • Kırışıklıklar: İnsanlarda cilt yüzeyinde bulunan kollajenler yirmili yaşların geçilmesinden sonra gitgide azalmaya başlar. Bu tür durumlarda sığır jelatini kullanımı, vücutta eksilen kollajenin artmasına destek verir.
 • Saç, Tırnak ve Dişler: Özellikle yaş ilerledikçe bu uzuvlarda kollajenin olumlu etkisi azalır. Sığır jelatini, hepsinin direncinin artmasında kullanılır.
 • Çatlak ve Selülitler: Cilt yüzeyinde oluşan yırtık ve selülitlerin doğal olarak oluşumunu engellemede sığır jelatinleri kozmetik ürünleri içerisinde kullanılır.
 • Kilo Verme, Bağırsak Hasarı ve Sindirim: Sindirim sisteminde meydana gelen rahatsızlıklarda da ilaç sektöründe kullanılarak tedavi edici ilaçların üretiminde sığır jelatini kullanılır.
 • Yara Onarımı ve Kas Bakımı: Cilt yüzeyinde meydana gelen yaralanmalarda ve içten kas gelişimini kuvvetlendirmek için birçok ürün içerisinde kullanılan sığır jelatini, insanların birçok sorununda aktif olarak kullanılır.

Sığır Jelatinin Zararları Nelerdir?

Sığır jelatini, hayvansal bir protein olup, insan sağlığı açısından kullanılmaktadır. Bunun yanında birçok gıda ürünü içerisinde kullanılan jelatinin, dünya ülkelerinde genellikle domuz jelatini kullanılır. Ancak, ülkemizin inancı gereği domuz jelatini içeren ürünlerin satışı veya kullanımı uygun görülmediğinden alternatif olarak sığır jelatini kullanılır.
 • Her ne kadar besleyici bir etkiye sahip olsa da sığır jelatini aşırı ve fazla tüketimde karaciğer ve böbreklerde işlevlerini olumsuz etkileyici bir yapıya sahiptir.
 • Sığır jelatini proteinin yani kollajenin emilimi çok zor olduğundan karaciğer ve böbrekler iki katı çalışmak zorunda kalır.
 • Bağışıklık sistemini zayıflatır.
 • Karaciğer ve böbreklerin aşırı çalışmaları hastalanma risklerini yükseltir.
 • Uzun vadede sığır jelatini içerikli ürünlerin kullanımı kalp yetmezliği ve şeker hastalıklarına neden olur.
 • Ürünlerde kullanılan sığır jelatini kanda pıhtılaşma meydana getirir. Bu nedenle de ileride trombo eğilimi olan kişilerin içeriğinde sığır jelatini kullanılan gıdaları tüketmemeleri gerekir.
 • Bazı hassas yapıya sahip kişilerde kızarıklık ve deri döküntülerine neden olur.
 • Vücutta kan pıhtılaşmasını tetiklediği için vücudunda varis gibi rahatsızlıkları olan kişilerin sığır jelatini içeren ürün ve gıdalardan uzak durması gerekir.
 • Aynı zamanda genelde sıvı ve şekerleme ürünlerinde tatlandırıcı ve görsellik için kullanılıyor olması da kişilerin aşırı kilo almalarına neden olur.
 • Bu aşırı kilo sonucunda da kişilerde kalp damar hastalıkları oluşabilmektedir.
Her ne kadar sığır jelatini ürünü birçok alanda özellikle gıda sektöründe kullanılmasının kişiler için olumlu yanları olsa da olumsuz yanları da vardır. Dini inanışlar gereği jelatinin domuz jelatini olup olmadığının güvence altına alınmamasından ötürü de bu ürünün kullanıldığı gıdalar tereddütle tüketilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnek Türleri Nelerdir?

İnek Türleri Nelerdir?

Sığır Türleri ve Özellikleri

Sığır Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İneklerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

İneklerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Belçika Mavisi Sığır Türleri ve Özellikleri

Belçika Mavisi Sığır Türleri ve Özellikleri

İnek Doğumu Gebe İneğin Özellikleri

İnek Doğumu Gebe İneğin Özellikleri

Carse İnek Türleri ve Özellikleri

Carse İnek Türleri ve Özellikleri

İnek Türleri ve Özellikleri

İnek Türleri ve Özellikleri