Tibet Sığırı Türleri ve Özellikleri
22 Haziran 2024

Tibet Sığırı Türleri ve Özellikleri

Tibet Sığırı

Anavatanı Moğolistan ve Khangai dağlarıdır. Çift parmaklılar takımından, boynuzlular familyasına ait, uzun tüylü ve kamburlu bir sığır türüdür. Güçlü yapısı, derisinin kalınlığı ve soğuk hava şartlarında kendisini koruyan tüyleri sayesinde birçok hayvanın dayanamadığı, sert iklimin hakim olduğu yerlerde yaşayabilen ve yük taşımacılığında da kullanılan bir türdür. Tibet sığırı, sahip olduğu özelliklerden dolayı Orta Asya'da, yüksek ve soğuk bölgelerde yetiştirilmektedir. Bulmacalarda da sıklıkla karşımıza çıkan Tibet sığırı sorusuna 'seba' yanıtı verebileceğimiz gibi, bu cevaba alternatif olarak 'yekseba' da diyebiliriz.

Tibet Sığırının Özellikleri Nelerdir?

Tibet sığırı özellikle Tibetlilerin yaşamında büyük bir yere sahiptir. Tibet'in soğuk, karlı yaylalarına çok iyi uyum sağlamaları, Tibetliler tarafından tercih edilme nedenidir. Halk arasında bu özelliğinden dolayı 'yükseklerin gemisi' olarak anılır. Çok yüksek yerlere ve soğuk iklime sahip olan coğrafyalarda uyum sağlayabilen bu tür, yaklaşık 6000 metre yükseklikte yaşayabilir. Yaşam alanları ağaçsız arazilerdir. Otlar ve diğer bitkileri yiyerek beslenirler. Yak ismi, türün erkeğini tanımlamak için kullanılsa da günümüzde iki tür için de kullanılmaktadır.

Evciller ve yabaniler olmak üzere ayrılırlar. Evcilleri, büyük evcil bir grubun üyeleri olmasının yanında sürü halinde yaşayan hayvanlardır. Tibet sığırının yabanileri ise vahşi bir yak nüfusuna sahiptir. Yabani Tibet sığırlarının boyu 2 metreye kadar ulaşırken evcil olanlar bunun yarısı kadardır. Vahşi yaklar 1000 kg ağırlığa ulaşabilir. Evcil yakların erkekleri ise 400-500 kg, dişileri 270-290 kg'dır. Karın bölgelerinde oldukça yumuşak ve uzun tüylere sahiptirler; bu tüyler onları soğuktan korumaya yarar. Uzun tüylü olmalarının yanı sıra derileri kalındır. Yabanileri siyah ve kahverengi iken, evcil Tibet sığırının beyaz renge sahip olanları da vardır.

Tibet sığırının dişilerinde ve erkeklerinde ay biçiminde boynuzlar bulunur. Kısa bacaklı ve iri ayaklı olmasının yanında kılsız bir burna sahiptir. Ayrıca geviş getiren bir hayvan türüdür. Bu özelliklerin dışında akciğerleri de çok iyi gelişmiştir.

Gebelik süreleri on aydır ve sonbaharda yavrularlar. Yabani Tibet sığırlarının dişileri sadece dişi sürüleriyle yaşarlar. Erkekler ise tek başına yaşamlarını sürdürür.

Tibet Sığırının Verim Özellikleri ve Yaşadığı Coğrafya

Ayakları yere sağlam basar ve bacakları çok güçlüdür; bu özelliklerinden dolayı yük taşımacılığında kullanılan hayvanlardır. Öyle ki 100-150 kg yükü çok hızlı yol katederek 25-30 km taşırlar.

Kolay doğurabilen bu hayvanların etleri çok lezzetlidir. 560-740 litreye kadar süt verirler. Bu sebepten dolayı sütünden, tüyünden ve etinden yararlanılır.

Tibet sığırlarının yağı kandil yapımında, tezeği ise gübre olarak kullanılır. Kuyruğu tuğ, atın gerdanına takılan kutas ise tüyünden faydalanarak yapılır. Yününden ip ve çorap örülür. Uzun kuyruk tüyü ise nişan, sinek kovucu ve süs olarak değerlendirilir. Soğuğa ve olumsuz hava şartlarına direnebilen bu tür, hastalığa ve bakımsızlığa da olağanüstü direnç gösterir.

Hindistan, Çin, Afganistan, Tibet ve Nepal'de türlerine rastlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnek Türleri Nelerdir?

İnek Türleri Nelerdir?

Popüler İçerikler

İnek Ne İçer?

İnek Ne İçer?

İnek Gübresi Özellikleri

İnek Gübresi Özellikleri

İnek Nerede Yaşar?

İnek Nerede Yaşar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kara Sığır Türleri ve Özellikleri

Kara Sığır Türleri ve Özellikleri

Corriente Sığırı Türleri ve Özellikleri

Corriente Sığırı Türleri ve Özellikleri

İngiliz Beyazı Türleri ve Özellikleri

İngiliz Beyazı Türleri ve Özellikleri

Belçika Mavisi İnek Türleri ve Özellikleri

Belçika Mavisi İnek Türleri ve Özellikleri

İnek Çiftliği

İnek Çiftliği

Güncel

Ülkemizde Sığır Yetiştiriciliği

Ülkemizde Sığır Yetiştiriciliği