Süt İnekleri Türleri ve Özellikleri
22 Haziran 2024

Süt İnekleri Türleri ve Özellikleri

Süt İnekleri

Süt inekleri, süt verimi bakımından diğer inek türlerine göre daha yüksek verimliliğe sahip ırklardır. Bu ırkların süt verimleri, beslenme şekillerine ve bulundukları bölgenin coğrafi özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Yapısal ve görsel özellikleri itibariyle de farklılık gösteren süt inekleri, türlerine göre süt verimliliği açısından çeşitlilik arz ederler.

Süt İnekleri Türleri

Friz Cinsi İnek Irkı:

Ana vatanı Hollanda olan bu cinsin siyah-beyaz bir renk özelliği bulunmaktadır. Benekli bir görünüme sahip olan Friz inekleri, uysal ve iri bir yapıya sahiptir. Dünya genelinde süt verimi bakımından tercih edilen bir cins olan Friz inekler, yıllık yaklaşık olarak 9000 litre süt verebilmektedir. Sütünün kaliteli bir özelliği bulunmakta ve içeriğindeki yağ oranı oldukça düşüktür. Bulunduğu bölgenin coğrafi koşullarına uyum sağlar ve soğuk hava ile don olaylarına karşı oldukça dayanıklıdır. Az yem ile çok fazla süt verebilme özelliğine sahiptir. Boynuzsuz bir yapıya sahip olan Friz inekler, et üretimi bakımından da tercih edilmektedirler.

Guernsey Cinsi İnek Irkı:

Genellikle kırmızı-beyaz bir görünüme sahip olan bu tür, birçok ülkede yetiştirilmektedir. Ana vatanı Fransa kıyısında bulunan Guernsey Adası'dır. Bulundukları bölgenin iklim koşullarına uyum sağlama yeteneği bulunan Guernsey ırkı, soğuk hava ve don olaylarına karşı oldukça dayanıklıdır. Süt verimi bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir ve sütü kaliteli ve yağlı bir özelliğe sahiptir.

Simental Cinsi İnek Irkı:

Dünyanın en önemli ve adı en fazla duyulan süt inekleri arasındadır. Hemen hemen dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilmektedir. Süt verimi bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olan Simental ineklerin et verimi de en az süt verimi kadar zengindir. Elde edilen sütün kaliteli bir özelliği bulunduğu gibi, etinin de yumuşaklığı ve lezzeti Simental cinsi inek ırkının tercih edilmesinin en önemli nedenleri arasındadır. Bu türe sarı alaca ismi de verilmektedir. Ana vatanı İsviçre olan bu türün alnı ve kirpikleri beyaz renktedir. Boynuzlu bir yapıya sahip olan bu türün erkeklerinin ağırlığı 1200 ile 1400 kilogram arasında değişmektedir. Dişilerde ise bu ağırlık 750 ile 1000 kilogram arasındadır. Yıl boyunca yaklaşık olarak 6000 litre süt verme özelliğine sahip olan bu inekten yeteri kadar verim alınması için beslenme koşullarına dikkat edilmesi gereklidir. Sütleri yağlıdır ve protein açısından zengin bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra uzun ömürlü inek ırkları arasında bulunan bu tür, en fazla Avusturya ve Almanya gibi ülkelerde yetiştirilmektedir.

Montofon İnek Irkı:

Rengi koyu kahverengi ve gri olan bu türün ağız kenarı açık bir renge sahiptir. Boynuzlu bir yapısı olan Montofon ineğinin büyük kulakları ve güçlü kas yapıları bulunmaktadır. Sıcak ve kurak hava şartlarına karşı oldukça dayanıklıdır, bunun yanı sıra soğuk hava ve don olaylarına karşı da uyum sağlama özelliği bulunmaktadır. Uzun ömürlü bir yaşam sergileyen bu türün bakımının iyi bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Süt inekleri arasında olan bu türün aksi ve haylaz bir yapısı bulunmaktadır. Süt verimi yılda 9000 litreye kadar ulaşmaktadır. Sütü yağlıdır ve protein açısından zengin bir yapıya sahiptir.

Jersey İnek Türü:

Erkeklerin yaklaşık olarak 650 ile 700 kilogram arasında ağırlığa ulaşmakta olan bu türün dişilerinde ise ağırlık 400 ile 500 kilogram arasındadır. Dişilerin küçük bir boy yapısı bulunmaktadır. Dünya genelindeki ülkelerin coğrafi koşullarına uyum sağlama yeteneği bulunan bu ineklerin birçok ülkede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Tüketmiş oldukları az besin ile bol miktarda süt verme özelliğine sahiptir. Besin ihtiyacı oldukça az olan bu ineğin aynı zamanda su ihtiyacı da diğer ineklere göre daha azdır. Soğuk havalı iklimleri pek sevmeyen bu inek türünün memeleri oldukça büyüktür ve kafaları küçük bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda yaşam süreleri oldukça uzundur. Bu türlerin bir diğer özelliği ise hem dişisinde hem de erkeğinde boynuz bulunmamasıdır. Vermiş olduğu sütler yağ, protein ve kalsiyum açısından oldukça zengindir. Yılda yaklaşık olarak 6000 ile 7000 kilogram arasında süt vermektedir. Ancak yetiştiği yere ve beslendiği yem türüne göre süt verimi değişiklik gösterebilmektedir. En kötü koşullarda dahi yıllık 4000 litre civarında süt verebilmektedir. Süt inekleri arasında en fazla tercih edilen türler arasındadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

İnek Çiftliği

İnek Çiftliği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnek Gübresi Özellikleri

İnek Gübresi Özellikleri

Sığır Vebası Belirtileri ve Tedavisi

Sığır Vebası Belirtileri ve Tedavisi

İneklerin Çiftleşmesi Nasıl Olur?

İneklerin Çiftleşmesi Nasıl Olur?

Belçika Mavisi İnek Türleri ve Özellikleri

Belçika Mavisi İnek Türleri ve Özellikleri

Sığır Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Sığır Çeşitleri Türleri ve Özellikleri